Przyspieszamy innowacje
dla starzejącego się społeczeństwa

Akcelerator AHA to program rozwoju innowacji dedykowany startupom i zespołom projektowym, które tworzą rozwiązania odpowiadające na wyzwania związane z procesem starzenia się społeczeństwa.

Program koncentruje się na wsparciu innowacyjnych technologii i usług „przyjaznych seniorom”, mających potencjał do wdrożenia w systemie ochrony zdrowia, opieki społecznej oraz codziennego życia osób starszych. 

Cele
Akceleratora

Rozwój kompetencji biznesowych, zespołowych i technologicznych

Zwiększenie gotowości innowacyjnej startupów (Innovation Readiness Level)

Stworzenie pomostu między twórcami innowacji a organizacjami „strony popytu”

firmami, instytucjami i inwestorami szukającymi konkretnych rozwiązań dla seniorów.

Jak działa program?

number10

ETAP 1

Nawiązanie współpracy z Partnerami

Program Akcelerator AHA opiera się na modelu współtworzenia innowacji – zapraszamy firmy, instytucje zdrowia, ubezpieczycieli, władze publiczne i inne organizacje do zdefiniowania swoich potrzeb i aktywnego udziału w kształtowaniu rozwiązań.

Partnerzy mogą:

  • współtworzyć wyzwania i zgłaszać konkretne potrzeby, 
  • brać udział w sesjach doradczych i mentoringowych, 
  • uzyskać priorytetowy dostęp do najciekawszych projektów i technologii. 
number11

ETAP 2

Nabór uczestników

Do programu zapraszamy 15 projektów, które przejdą proces selekcji w dwóch ścieżkach:

Otwarty nabór

Startupy aplikują przez formularz, a ocena oparta jest na poziomach gotowości Innovation Readiness Level oraz potencjale biznesowym. Skupiamy się na innowacjach, które przeszły etap „formowania” i wymagają wsparcia przez etap „dopasowania problemu do rozwiązania”.

AHAthon

Organizujemy hackathon, w którym zespoły pracują nad rozwiązaniami dla rzeczywistych potrzeb zgłoszonych przez interesariuszy z obszaru AHA. Spośród uczestników wybieramy zespoły, gotowe do uczestnictwa w Bootcampie.

number12

ETAP 3

Program Bootcamp AHA Innovations

Zakwalifikowane zespoły wezmą udział w bootcampie, który opiera się na modelu Innovation Readiness Level opracowanym przez KTH (Szwecja), obejmującym 4 kluczowe obszary:

  • Customer Readiness (CRL) – zrozumienie i potwierdzenie potrzeb użytkowników końcowych,
  • Team Readiness (TMRL) – rozwój zespołu, przywództwa i kompetencji,
  • Business Readiness (BRL) – dopracowanie modelu biznesowego, strategii i potencjału rynkowego,
  • Technology & IP Readiness (TIPRL) – testowanie, własność intelektualna, ochrona i wdrażanie technologii.

BOOTCAMP OFERUJE

4 seminaria kompetencyjne organizowane w ramach cyklu Life Science Startup Scena

Praktyczna wiedza i studia przypadków w obszarach Klient, Zespół, Biznes, Technologia-Produkt-IP.

10 h indywidualnego mentoringu

Wsparcie ekspertów i mentorów z branży (w tym przedstawicieli „strony popytu”) na „dopasowanie problemu do rozwiązania” oraz opracowanie planu rozwoju na skali IRL.

3 sesje pitchingowe

Trening prezentacji w celu uzyskania informacji zwrotnej na temat postępów, umiejętności prezentacyjnych i budowania współpracy a także okazja do nawiązania kontaktów z inwestorami i partnerami.

number13

ETAP 4

Finałowe wystąpienia w sesji Life Science Startup Scena, podczas Life Science Open Space 2025

Prezentacja projektów przed szerokim gronem odbiorców branżowych i inwestycyjnych w ramach wydarzenia 27-28 listopada 2025 w Krakowie.

Program Akceleratora AHA jest częścią długoterminowej strategii województwa małopolskiego w obszarze „Aktywne, zdrowe starzenie się”.

Działania Akceleratora kontynuują doświadczenia Grupy Tematycznej AHA (Special Interest Group) i wzmacniają systemowy rozwój innowacji poprzez:  

  • integrację z Regionalną Strategią Innowacji, 
  • współpracę z domenami takimi jak Digital Healthcare czy Innowacyjny Szpital, 
  • promocję współpracy międzyregionalnej i międzysektorowej. 

Dołącz do Akceleratora AHA!

Dołącz jako StartUp

Zgłoś swój projekt do programu Akcelerator AHA

KOGO ZAPRASZAMY
DO WSPÓŁPRACY?

Startupy i zespoły projektowe z pomysłami na rozwiązania wspierające jakość życia seniorów

Ekspertów i mentorów zainteresowanych wsparciem rozwoju innowacji społecznych i technologicznych

Eksperci

Magdalena Marciniak

Ekspertka medtech/biotech, liderka zespołów, strateg, konsultantka, badaczka UEK, wykładowczyni.

Karolina Jarosińska

Ekspertka rekrutacji w Life Sciences, założycielka ExecMind, wspiera rozwój innowacji w Europie.

Monika Kozdroń-Sikorska

Ekspertka globalnego rozwoju i przywództwa, wspiera liderów w branży Life Sciences.

Alicja Kicińska-Fujawa

Współzałożycielka i partnerka kancelarii FGGHIP, radca prawny, krajowy i europejski rzecznik patentowy, pełnomocnik przez JSP.

Piotr Godlewski

Współzałożyciel i partner kancelarii FGHH IP, krajowy i europejski rzecznik patentowy, pełnomocnik przez JSP.

Anna
Sowa-Jadczyk

Ekspertka IP, rzeczniczka patentowa, mentorka startupów, jurorka, dyrektorka ds. innowacji MARR SA.

Edyta Giżycka

Projekt manager, broker innowacji, trener, psychoterapeutka Gestalt.

Masz dodatkowe pytania
lub chcesz umówić się na konsultację?

Skontaktuj się z nami:

Magdalena Marciniak

Ekspertka medtech/biotech, liderka zespołów, strateg, konsultantka, badaczka UEK, wykładowczyni.

Doświadczona menedżerka z ponad dziesięcioletnią praktyką w sektorze opieki zdrowotnej, rozwoju lekow i FMCG. Skutecznie wspiera rozwój biznesu, komercjalizację aktywów naukowych oraz budowanie długoterminowych partnerstw strategicznych. Posiada umiejętność łączenia i kierowania interdyscyplinarnymi zespołami, które koncentrują się na poszerzaniu wiedzy, doskonaleniu kompetencji oraz opracowywaniu innowacji w obszarze medtech i biotech. Jej wkład obejmuje także kształtowanie strategii korporacyjnej, optymalizację procesów operacyjnych oraz doskonalenie zarządzania projektami.
Posiada praktyczne zrozumienie branży farmaceutycznej i biotechnologicznej, ze szczególnym naciskiem na łączenie środowisk biznesowych, akademickich oraz organizacji badawczych. Kluczowe kompetencje obejmują budowanie zespołów, zarządzanie operacyjne, rozwój biznesu i partnerstw, przywództwo, budżetowanie i prognozowanie, analizę rynków oraz budowanie zespołów uczących się. Obecnie finalizuje doktorat z zarządzania projektami w obszarze nauk przyrodniczych, medtech i odkrywania leków na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Autorka publikacji naukowych i biznesowych, wykładowczyni gościnna na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz prelegentka na konferencjach regionalnych i globalnych. Niezależna konsultantka.

Karolina Jarosińska

Ekspertka rekrutacji w Life Sciences, założycielka ExecMind, wspiera rozwój innowacji w Europie.

Karolina Jarosińska jest założycielką i dyrektorką zarządzającą firmy ExecMind Life Science Executive Search. Od ponad 20 lat działa w branży rekrutacyjnej, specjalizując się w pozyskiwaniu najwyższej klasy talentów na stanowiska kierownicze i naukowe w sektorze Life Sciences w całej Europie. W 2015 roku założyła firmę ExecMind, która szybko zdobyła zaufanie jako partner w rekrutacjach na poziomie executive, business development oraz w obszarze naukowym dla firm z branży biotechnologicznej, biofarmaceutycznej i MedTech. Firma jest również aktywnym członkiem międzynarodowych klastrów Life Sciences.

Karolina posiada tytuł magistra nauk społecznych, ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz roczny program Executive z zakresu biznesu w biotechnologii. Odbyła również specjalistyczne szkolenia z obszaru odkrywania, rozwoju i komercjalizacji leków.

Jako orędowniczka rozwoju opartego na innowacjach, Karolina z zaangażowaniem wspiera komercjalizację przełomowych odkryć naukowych oraz rozwój biznesowy nowych technologii. Aktywnie promuje współpracę w ramach europejskiego ekosystemu Life Sciences i z pasją wspiera inicjatywy klastrowe, dążąc do łączenia nauki z biznesem w celu przyspieszenia wpływu i innowacyjności w całej branży.

Monika
Kozdroń-Sikorska

Ekspertka globalnego rozwoju i przywództwa, wspiera liderów w branży Life Sciences.

Monika Kozdroń-Sikorska to doświadczona liderka z ponad 20-letnim dorobkiem zawodowym w globalnym przemyśle, ze szczególnym uwzględnieniem branży chemikaliów specjalistycznych oraz Life Sciences. Swoją karierę budowała, koncentrując się na rozwoju biznesu międzynarodowego, zwiększaniu przychodów, strategii korporacyjnej oraz przywództwie organizacyjnym w wiodących firmach przemysłowych.

Obecnie pełni funkcję Managing Partner w firmie ExecMind Life Science Executive Search, gdzie wykorzystuje swoje doświadczenie strategiczne i kompetencje liderskie w rekrutacjach na najwyższym szczeblu oraz doradztwie dla sektora Life Sciences i technologii głębokiego przełomu (deep tech).

Wcześniej zajmowała wysokie stanowiska menedżerskie w firmach Croda i Dow Chemicals, gdzie miała kluczowy wpływ na kształtowanie strategii rozwoju, ekspansji biznesowej oraz doskonałości operacyjnej. Jej główne kompetencje to przywództwo strategiczne, zarządzanie korporacyjne oraz skuteczne prowadzenie organizacji w środowisku globalnym.

Z wykształcenia chemiczka, Monika jest również certyfikowaną coachką biznesową i absolwentką ICAN Institute, gdzie ukończyła prestiżowy program Strategic Leadership Academy.

Z pasją podchodzi do transformacji strategicznych, rozwoju biznesu o wysokim wpływie oraz wspierania organizacji i liderów w osiąganiu ponadprzeciętnych wyników.

Alicja
Kicińska-Fujawa

Współzałożycielka i partnerka kancelarii FGGHIP, radca prawny, krajowy i europejski rzecznik patentowy, pełnomocnik przez JSP

Radczyni prawna, krajowa i europejska rzeczniczka patentowa, pełnomocniczka przed Jednolitym Sądem Patentowym. Od ponad 20 lat reprezentuje klientów w postępowaniach zgłoszeniowych oraz spornych przed Urzędem Patentowym RP, Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO).

Z jej udziałem klienci z różnych branż, w tym sektora Life Science, zbudowali i rozwinęli portfolia znaków towarowych (ponad 2000 dokonanych zgłoszeń) oraz wzorów przemysłowych (ponad 200 rejestracji). Brała również udział w ponad 150 postępowaniach spornych, wspierając klientów w skutecznym utrzymaniu uzyskanych praw wyłącznych.

Aktywnie uczestniczy na każdym etapie procesu uzyskiwania i utrzymywania praw własności intelektualnej — od badań zdolności rejestrowej, przez postępowania zgłoszeniowe i sporne, po opracowywanie kompleksowych strategii ochrony. Wspiera klientów także w efektywnym zarządzaniu istniejącym portfolio praw IP.

Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, szkoleń, wykładów i webinariów, podczas których dzieli się wiedzą z zakresu własności intelektualnej.

Piotr Godlewski

Współzałożyciel i partner kancelarii FGHH IP, krajowy i europejski rzecznik patentowy, pełnomocnik przez JSP

Krajowy i europejski rzecznik patentowy z dorobkiem przeszło 120 zgłoszeń patentowych przed Europejskim Urzędem Patentowym oraz 200 zgłoszeń przed Urzędem Patentowym RP. Biotechnolog, absolwent Podyplomowego Studium Prawa Własności Przemysłowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 2008 roku jego codzienną praktyką jest działanie w szeroko rozumianym obszarze Life Science. Posiada bogate doświadczenie współpracy z uczelniami wyższymi oraz instytutami naukowo-badawczymi, małymi i średnimi przedsiębiorcami oraz największymi podmiotami z branży farmaceutycznej, dla których współprowadził szereg postępowań spornych i sądowych.

Posiada bogate doświadczenie prowadzenia szkoleń, wykładów czy webinariów, podczas których dzieli się wiedzą z zakresu własności intelektualnej.

Anna
Sowa-Jadczyk

Ekspertka IP, rzeczniczka patentowa, mentorka startupów, jurorka, dyrektorka ds. innowacji MARR SA.

Prawniczka (UJ), posiada uprawnienia rzecznika patentowego oraz europejskiego rzecznika do spraw znaków towarowych i wzorów (Kancelaria Kondrat i Wspólnicy). Ukończyła podyplomowe Studium Prawa Własności Intelektualnej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe Akademia Biznesu AI na Uniwersytecie im. Leona Koźmińskiego. Od 2008 roku jest zastępcą dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu MARR SA. Pełni funkcję przewodniczącej Komitetu Inwestycyjnego w MARR SA. Posiada status eksperta IPR Taiex Komisji Europejskiej. Od siedemnastu lat realizuje i zarządza projektami unijnymi, w tym międzynarodowymi. Współtworzyła i rozwijała dwa fundusze SEED o łącznej wartości 28 mln zł oraz nadzoruje ich działanie. Jest specjalistką z zakresu prawa własności intelektualnej. Juror i mentor w konkursach startupowych również międzynarodowych. Doradza w zakresie prawnych aspektów spółek kapitałowych, modelowania biznesowego, uczestniczy w przygotowaniu i negocjowaniu umów inwestycyjnych, opiniuje biznes plany innowacyjnych przedsięwzięć.

Prywatnie: mama Anieli i Heleny, interesuje się muzyką filmową, gra w squasha i szachy.

Edyta Giżycka

Projekt manager, broker innowacji, trener, psychoterapeutka Gestalt.

Biznes i psychologia to moje dwie pasje, dwa obszary, dla których poszukuje wspólnej przestrzeni wierząc, że kluczem do rozwoju technologii i wdrażania unikalnych rozwiązań są ludzie, umiejętność łączenia i wykorzystania ich różnorodnych zasobów poprzez sprawną komunikację i zrozumienie potrzeb. 

Od ponad 15 lat wspieramy zespoły projektowe wdrażające innowacje m.in branże  lifescience, Beauty & Health, smart city od kilku lat głównie technologie IT.  Wykorzystuje w pracy metodyki zwinne, wdrażam je w zespołach projektowych i prowadzę szkolenia m.in z zakresu: Agile, Scrum oraz Design Thinking łącząc je z podejściem Gestalt zarówno na poziomie komunikacji wewnatrz zespołów jak i z Klientem firmy (m.in. user experience).